מומחה לכירורגיה אורתופדית
וניתוחי עמוד שדרה

מומחה לכירורגיה אורתופדית וניתוחי עמוד שדרה

הסתיידות חוט שדרה

עמוד השדרה שלנו מורכב מחוליות שביניהן ממוקמים הדיסקים השטוחים העשויים מסחוס. הדיסקים הללו משמשים כבולמי זעזועים לפעילות השוטפת שמבצע גופנו, ולכן, הם חשופים גם למצבם של בלט או פריצת דיסק. אולם לא רק לקריעת הסיבים העוטפים את הגרעין רגישים הדיסקים הללו, אלא גם למצב הקרוי היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis). מצב אשר הסיבות הגורמות לו הן מגוונות ורבות - תסמונת מולדת, מצב שאירע כתוצאה מחבלה בעמוד השדרה, תוצאתו של הליך ניווני, מחלה, גיל מתקדם וכן הלאה. במצב של היצרות תעלת השדרה משתנה מבנם של הדיסקים הסחוסיים, אחוז המים שהם מכילים יורד, והם מתייבשים. כתוצאה משינויים מבניים אלה, מופעל לחץ של החוליות על חוט השדרה (אשר במצב בריא, מוגן על ידי עמוד השדרה) כמו גם על שורשי העצבים שמחברים את חוט השדרה אל איברי הגוף השונים.

היצרות תעלת השדרה - גישות טיפול

במצבה התחילי, היצרות תעלת השדרה עשויה להופיע ללא סימפטומים, אולם, עם התקדמות התהליך, היא עלולה לגרום לשורה של סימפטומים, הנעים בין פגיעה באיכות חייהם של הסובלים ממצב זה (כתחושת נימול וכאבים בכתפיים ובידיים, כאבי גב תחתון, כאבי רגליים וכד') ועלולים גם להגיע עד למצבים של אי שליטה בסוגרים, אשר נגרם בשל היצרות חמורה של עמוד השדרה המותני שגורם ללחץ על העצבים האחראים לתפקודם של הסוגרים. הטיפולים המוצעים תלויים בחומרתה של הבעיה. מצב היצרות תעלת השדרה יטופל בטיפול שמרני שעשוי לכלול תרופות משככות כאבים ונוגדי דלקת.

על אלה, יתכן כי יתווספו זריקות סטרואידים מקומיות, שימוש בחגרה תומכת והפניה לפיזיותרפיה. במקרים בהם לא חל שיפור בעקבות הטיפול התרופתי או במקרים החמורים (אי שליטה על הסוגרים או כאשר הכאב מגביל בפעילות השוטפת), תבוצע פרוצדורה כירורגית - ניתוח לטיפול בהיצרות תעלת השדרה, כשסוג הניתוח שיבוצע נקבע על פי סיבת ההיצרות, מיקומה וחומרתה.
 
 

ד"ר גד ולן - מומחה בניתוחי עמוד שדרה

לא כל מצב של היצרות תעלת השדרה דורש ניתוח מיידי, אולם לאבחון חומרת ההיצרות, לסוג הניתוח הנדרש ולביצועו בידיו של מנתח המתמחה בניתוחים כגון זה, ישנה חשיבות רבה בהשבת איכות החיים למטופל/ת!

ד"ר גד ולן, מומחה לניתוחי עמוד השדרה ומנהל יחידת ניתוחי עמוד השדרה בבית החולים לניאדו, הינו בעל ניסיון רב בביצוע ניתוחי עמוד שדרה וניתוחי היצרות תעלת השדרה. הידע המקצועי שלו וניסיונו באבחון וביצוע ניתוחים מסוג זה, מבטיחים למטופליו החלמה מלאה ומהירה.

נשמח לעמוד לשירותכם

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

סוגי ניתוחים:

מאמרים: